Jsou činnosti lidského konání, které mohou být prováděny jako
· zaměstnání
· vrcholový sport
· víkendový koníček.
Patří tam horolezectví.Jestliže nemáte ambice, stát se horským vůdcem, dobyvatelem Mount Everestu, a přesto Vás lezení po skalách láká, můžete využít jeden skvělý nápad. Umělou horolezeckou stěnu. A nemusíte se vláčet někam, kde se příroda rozhodla vybudovat nějaký vhodný kopec.
– Umělá stěna je sportovní zařízení, které napomáhá dobrému nácviku lezeckých technik.
– Přijít může kdokoliv, kdo si chce zpestřit život dalším zajímavým koníčkem.
– Stačí si vzít vhodné sportovní oblečení a obuv.
Na stěnu jen s profesionálem
Jestliže si chcete lezení nejprve vyzkoušet, nemusíte vybavení kupovat. Každá provozovna má určitě pomůcky k lezení v zásobě a za nějaký poplatek je půjčuje. Mají jednu podmínku.
· Dříve, než Vás pustí na stěnu, musejí vědět, jestli máte alespoň základní znalosti. I tady hrozí úrazy.
· Jestliže jste naprostý laik, není problém se přihlásit do nějakého lezeckého kurzu.
– Jen je potřeba dávat si pozor na jednu věc.
– Aby ten, který Vás bude učit, nebyl ještě větší amatér než Vy.
– Zjistěte si, jestli je akreditovaný u Českého horolezeckého svazu, nebo ho vede Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Jako ve skutečnosti
Umělé lezecké stěny původně vznikaly na půdách nebo tělocvičnách.Zařizovali je nadšenci, kteří je budovali z překližek. Dnešní, moderní stěny, jsou z panelů, které imitují povrch skály. Mívají na sobě dokonce i
– krápníky
– spáry
– boule
– díry.
Co je nejdůležitější, mají otvory, které slouží jako úchyty při lezení. Jestliže se bojíte pádu, nemusíte. Dole na Vás čeká žíněnka. Není to zcela měkké přistání, jak si pamatujeme z hodin tělocviku, ale rozhodně lepší než přírodní štěrk. Teď už stačí jen najít seznam umělých stěn a hurá na to.