Někdo je alergický na kočičí srst, jiný na tu psí. Někdo si nemůže přičichnout ke krásné vůni květin, druhý nesmí mít doma ani zrnko prachu. Alergie na cokoliv dokážou pěkně potrápit toho, kdo je na ně citlivý. Pak nás nemine stálá rýma, zarudlé oči nebo svědivá vyrážka. Jak vlastně alergie fungují, a kde se vůbec berou?
Každý imunitní systém musí umět rozpoznat tělu prospěšné látky od těch cizorodých a škodlivých. Pokud narazí na látky (alergeny), které jsou tělu nebezpečné, okamžitě vytváří zbraně – protilátky. Většinou se stane, že ani nevíme, že náš organismus tyto zbraně tasil. Ovšem někdy jako následek vytvoření protilátek proběhne určitá alergická reakce. A pak nám začne učiněné peklo.
Možné alergeny:
· Prach
· jiné nečistoty v ovzduší
· bakterie
· plísně
· různé složky potravin
· léky
· další látky
Co je to alergie
Alergické onemocnění vzniká opakovaným kontaktem s určitou látkou či škodlivým podnětem. Ovšem sama přítomnost těchto alergenů nestačí, většinou alergickou reakci způsobí jejich působení s dalšími vlivy.
Proč je někdo alergický, a druhý ne?
I když všichni dýcháme stejný vzduch, či jíme stejná jídla, u někoho se alergie projeví, a u jiných ne. Je to dáno především přenesenými dispozicemi, ale také neadekvátní odezvě našeho organismu na vnější impulsy. Protože ale žijeme ve stále sterilnějším prostředí, kde se náš organismus hůře potýká s alergeny, je to vlastně taková daň za současný život.
Důvod alergie
Alergie však nevzniká jen tak pro nic za nic. Ve skutečnosti nás upozorňuje, že cosi děláme špatně nebo že se máme něčeho vyvarovat. Pokud máme nějaké problémy, měli bychom se snažit odstranit jejich příčinu. Ve výsledku by nás to mělo dovést ke změnám v lepší život (například ke zdravé stravě).
Co nám od alergie uleví?
Od alergie si můžeme z části ulevit sami, a to tím, že se budeme vyhýbat alergenům, které nám škodí. Pokud to nepomůže, je vhodné navštívit lékaře, který nám bude podávat vhodné léky na alergické nemoci, které blokují účinky alergických látek.