Jistě, představa, že člověk nebude muset dělat absolutně nic, se zdá zpočátku velmi lákavá. Avšak pouze do chvíle, než si uvědomíme skutečné důsledky. Proč pracujeme? Většina z nás jistě ne proto , že by nás to bůhvíjak bavilo, ačkoliv se najdou lidé, kteří svou práci skutečně milují. Děláme to proto, že za to dostaneme zaplaceno. A těmito penězi můžeme zaplatit účty, koupit si jídlo a další nezbytnosti.
Pokud však zaměstnání mít nebudeme, vystavujeme se nebezpečí, že nebudeme mít dost peněz ani na základní potřeby. V takovémto případě lze sice požádat o pomoc stát, avšak částka, kterou poskytuje, je velmi malá, sotva postačující na pokrytí těch úplně nejzákladnějších výdajů.
To bude znamenat, že sice bude spousta výrobků, ale nebude je mít kdo kupovat – obyčejný člověk na ně zkrátka nebude mít. Toto je však situace, která by způsobila prakticky zhroucení celého ekonomického systému. Může k tomu tedy dojít?
Odpověď je, že v prvovýrobě a druhovýrobě určitě, alespoň v některých oblastech. Ve sféře služeb už to tak jednoznačné není. Jistě, roboti mají řadu výhod, přesto však lidské zdroje půjde těžko plně nahradit.
Hlavní výhodou strojů je jejich schopnost pracovat bez přestávky. Jsou také obvykle rychlejší a preciznější než člověk. Z personálního hlediska si nikdy nestěžují, nepotřebují plat, dovolenou, přestávku na oběd a další podobné věci. Na druhou stranu dělají jen to, k čemu byly naprogramovány, a dělají to bez ohledu na vnější okolnosti.
To představuje určité riziko. Dejme tomu, že by se v montážní výrobě jeden ze strojů porouchal a začal chrlit vadné výrobky. Člověk by jednoduše zastavil výrobu a daný produkt opravil. Stroje však pojedou dál, což znamená zbytečné plýtvání energiemi i materiálem. A výroba pojede dál, dokud ji nějaký člověk nezastaví.
Z toho vyplývá, že i když jsou lidé, kteří díky pokračující automatizaci přijdou o práci, stroje stále budou potřebovat lidský dozor. A stejně tak budou potřebovat specialisty na jejich údržbu a opravu. Stále tedy bude potřeba práce, jen trochu jiného druhu. Ovšem tito lidé budou potřebovat plat, dovolenou a další věci… vzniká tak otázka, jestli se ona automatizace vzhledem k výše uvedenému vůbec vyplatí.