Bazén najdeme dnes prakticky u každého rodinného domu či chaty nebo chalupy s jen trochu větším pozemkem. A není divu. Ačkoliv rozhodně není příliš ekologický, zvlášť když vezmeme ono dlouhotrvající sucho, které naši republiku sužuje již několik let, pomáhá nám překonat horké letní dny.
Jistě, dalo by se jít na některé z veřejných koupališť, a je pravdou, že mnoha lidem, bydlícím v bytech, prakticky jiná možnost nezbývá. Avšak ne každému se chce mačkat s mnoha cizími lidmi. A zvláště o víkendech za hezkého počasí tam bývá skutečně hlava na hlavě.
Je také třeba přiznat, že pokud by skutečně nikdo neměl svůj vlastní bazén a všichni spoléhali na veřejná koupaliště, ať už přírodní či umělá, jejich kapacita by rozhodně nestačila. Avšak tato situace zatím nenastala. Proto na jaře stovky lidí napouští své bazény, bez ohledu na to, že tím značně snižují celkové zásoby vody.
Ovšem aby byla koupel v bazénu příjemná, je nutné, aby voda měla přiměřenou teplotu. Protože i když se chceme ochladit, v ledové vodě bychom dlouho nevydrželi. Na druhé straně, pokud by byla příliš teplá, pak by nás koupel příliš neosvěžila. Jak ale zjistit, kolik stupňů je zrovna v našem bazénu?
S tím nám pomůže teploměr do bazénu. V podstatě se jedná o klasický teploměr, upravený tak, aby dokázal snímat teplotu vody. A ačkoliv může být digitální, i dnes se mnohem spíše používá rtuťový typ. Avšak abychom dostali správné výsledky, je potřeba si uvědomit několik věcí.
V první řadě je to fakt, že pokud se zrovna nekoupeme a nezviřujeme tedy vodu, bude teplota u hladiny vyšší než u dna. Rozdíl také bude v oblasti, na kterou svítí Slunce ve srovnání s tou, která je ve stínu. Je proto nutné dobře rozmyslet, kam přesně teploměr umístíme. Je však nutné poznamenat, že zvíření tyto rozdíly z velké části smaže.
Je však dobré mít tyto zásady na paměti, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni.