Hubnutí domácích mazlíčků


Faktem je, že Češi jsou milovníci zvířat. https://www.sbazar.cz/90-zvirata Snad každá rodina má nebo měla domácího mazlíčka, ať už se jedná o dosud nejpopulárnějšího psa, kočku, papouška či zakrslého králíčka. A mnozí majitelé své mazlíčky milují jako své děti.

Mnohem smutnějším faktem je, že stoupá počet obézních lidí v populaci. A ještě horší je rostoucí počet případů dětské obezity. Sice na tom nejsme ještě zdaleka tak špatně, jako v některých jiných zemích, přesto je tato informace poměrně alarmující. Je tedy nejvyšší čas začít s tím něco dělat.labrador dostávající pamlsek.jpg

Bohužel, jak vám veterináři potvrdí, obezita už se nedotýká jen lidí, nýbrž i zvířat v jejich péči. Psi, kočky, králíčci, ti všichni přicházejí s mnohem vyšší než ideální váhou. A vzhledem k nižší délce života většiny domácích zvířat (papoušci a želvičky jsou čestnou výjimkou) se u nich tím rychleji a drtivěji projeví následky obezity.

O jaké následky jde? Především jde o drasticky sníženou délku života. U psů a koček to v průměru bývají dva roky. To však vzhledem k průměrné délce psího života představuje zkrácení o přibližně jednu desetinu. Ano, díky naší péči může náš miláček přijít o 10 % svého života. Ale to není vše.

Obézní zvířata, stejně jako lidé, jsou náchylní k různým chorobám. Jedná se například o cukrovku či poruchu funkce ledvin. Obě tyto nemoci vyžadují drahou léčbu po zbytek života ve spojení se speciální stravou. A vzhledem k tomu, že zdravotní pojišťovna pro zvířata (zatím) neexistuje, všechny náklady na léčbu půjdou z páníčkovy kapsy.kočka se znatelnou nadváhou.jpg

Dalším negativním projevem obezity jsou srdeční choroby. Srdce v extrémních případech prakticky obalené tukem zkrátka nezvládá pumpovat krev do celého těžkého těla. S tím se samozřejmě pojí i plíce a problémy především se zadýcháváním.

Jak je vidět, obezita našim mazlíčkům nepřináší nic jiného než samé problémy. Řešení? Je potřeba nastartovat proces hubnutí! V první řadě je potřeba zamyslet se nad krmnou dávkou zvířete. A tím nemyslím pouze jídlo, které dostává do misky, ale také pamlsky a různé laskominy. Je třeba položit si otázku: je krmná dávka dostatečně vyvážená? Má tam moje zvíře vše, co potřebuje? Pokud si nejste jisti odpovědí, můžete sáhnout po některém z průmyslově vyráběných krmiv. Ty obsahují potřebné vitaminy, minerály i jiné látky, a to ve správném poměru.

Pokud máme jistotu, že strava je vyvážená, je třeba se podívat na její množství a začít s postupnou redukcí. Zde dělá mnoho majitelů chybu, že okamžitě drasticky sníží dávku. To má ale celkem neblahé následky. Na nižší množství krmiva je potřeba přecházet postupně.

Samozřejmě do rovnice potřebujeme ještě druhou stranu, a tou je pohyb. Jak často chodím se svým mazlíčkem ven, případně kolik času trávíme aktivní hrou? Obvykle je potřeba u obézního zvířete zvýšit aktivitu, ale, opět, je nutné to dělat postupně, v těžkých případech i pod dohledem veterináře.

Výsledek však stojí za to, tak ať vám to hubne! Váš mazlíček vám určitě poděkuje!