Pod pojmem fotovoltaická elektrárna pro vlastní potřebu si každý z vás představuje zřejmě něco jiného. Mohli bychom si tu v krátkosti připomenout, k čemu lze tuto technologii využít, a jaký to má praktický význam.
Kam panely umístit – někdo z vás se může domnívat, že podmínkou pro umístění fotovoltaických panelů je pouze střešní krytina rodinného domu nebo průmyslového objektu, ale není tomu tak. Podmínkou je v první řadě nezastíněný prostor, kam dopadá po většinu dne sluneční záření. Panely tedy můžete umístit v podstatě kamkoli – na střechu garáže, na pergolu, na sklad dřeva, anebo i přímo na zem, třeba na travnatou plochu.
Stejnosměrný versus střídavý proud – fotovoltaické panely vyrábí stejnosměrný proud, který je pro běžné účely chodu spotřebičů v domácnosti nevyužitelný. Proto se zařízení osazují střídačem, který převádí stejnosměrný proud na proud střídavý. Ve výstupu pak dostáváte proud i napětí, které se běžně vyskytuje v elektrické rozvodné síti.
Ohřev vody – fotovoltaika umí i ohřívat vodu. Jestliže máte doma bojler, který je častěji využíván, například pokud v domě bydlí více osob, vyplatí se zapojit do této soustavy i bojlery. S fotovoltaikou lze také vyhřívat zahradní či vnitřní bazény, což se může od jara do podzimu hodit, a můžete si tím i významně prodloužit koupací sezónu.
Ostrovní systémy – fotovoltaiku bychom mohli rozdělit do dvou základních typů. Ten první se připojuje do rozvodné soustavy, kam může dodávat svoje přebytky, anebo z ní pak čerpat elektřinu, pokud zařízení nemá na výrobu elektřiny dostatečný výkon. Druhým typem jsou ostrovní systémy, zcela nezávislé na elektrifikaci, a lze je využít například na chalupě, která se nachází zcela mimo civilizaci. Ostrovní systémy v kombinaci se záložním benzínovým či dieselovým generátorem pak mohou zajistit provoz elektrických spotřebičů prakticky kdekoli, a po jakkoli dlouhou dobu.