Vznik rugby
Tento míčový týmový sport vznikl v Anglii v 19. století a své počátku odvozuje od jiného míčového sportu – fotbalu, sportu, při kterém, jak jistě všichni víme, hráči nesmí při hře používat ruce (pochopitelně kromě brankáře). A právě užívání rukou při hře se stalo prvotním okamžikem vzniku tohoto, pro mnohé drsného, sportu. Stalo se tak v anglickém městě Rugby.
Ptáte se ale, jakou souvislost má Ondřej Sekora s tímto sportem? Čtěte tedy dál.
Rugby v Československu
Za tím, že se v Československu začalo hrát rugby, vězí právě spisovatel Ondřej Sekora, autor Ferdy mravence, a jeho práce kreslíře a sportovního referenta v Lidových novinách, sídlících tehdy v Brně. Redakcí tohoto novinového plátku byl v letech 1923 a 1927 odeslán na zahraniční cestu do Paříže, kde se kromě možnosti obdivovat slavné historické památky poprvé setkal se sportem zvaným rugby, se sportem, v němž hráči mají možnost vzít do ruky míč a s ním utíkat k získání bodů pro svůj tým. Tento sport Sekoru během pobytu v Paříži natolik inspiroval, že se rozhodl ho v Československu po svém návratu popularizovat. A rozhodl se k tomu využít časopis Sport, který založil on sám po svém odchodu z Lidových novin (donucen k dobrovolnému odchodu kvůli manželčině židovskému původu). Na stránkách tohoto nově vzniklého časopisu Sekora pravidelně uveřejňoval od ledna do dubna roku 1926 pravidla sportu doplněná ilustracemi typickými právě pro Ondřeje Sekoru. A protože si uvědomoval, že píše pro českého čtenáře, pravidla obohatil i o českou terminologii, o kterou se opírají ragbisté dodnes. Jestliže si někdy v televizi zapnete ragbyový zápas a uslyšíte sportovního komentátora hovořit o mlýnu, vězte, že za tím stojí právě autor Ferdy mravence a brouka Pytlíka. I za českými názvy konkrétních postů stojí Ondřej Sekora. Rugby zasvětil Sekora svou vůbec první knihu, vydanou v roce 1926, kterou seženete pod názvem Rugby, jak se hraje a jeho pravidla.
První ragbyový zápas v Československu
Sekora se ale nespokojil pouze s písemnou propagací sportu, svůj zájem a snahu projevoval i aktivně, když se ujal pozice trenéra v týmech Moravská Slavie v Pisárkách a AFK Žižka Brno. Právě tyto týmy v roce 1926 proti sobě stanuly ve vůbec prvním ragbyovém utkání v Československu. Nejednalo se však o profesionální ragbisty, jak si je představíme dnes, ale oba týmy Sekora složil ze sportovců, kteří měli zkušenosti z jiných sportovních odvětví.
Další Sekorovu činnost ovlivnila tvorba pro děti, které zůstal věrný již po zbytek svého života. Rugby tak šlo stranou, nicméně zásluhu na propagaci tohoto sportu v Československu mu nemůže nikdo upřít.