Pokud člověk drží krátkodobý půst, nepoškozuje se organismus, ale naopak se zlepšuje náš oběhový systém a snižuje se riziko nádorových onemocnění. Naši předkové se vždy často postili. Půst byl po dlouhá staletí nedílnou součástí jejich životního stylu. A podle nejnovějších lékařských studií by současným generacím návrat k půstu jen prospěl.
Půst prospívá nejen k lepšímu zdraví, ale také celkově k dlouhověkosti.
Lidé u nás kdysi drželi pravidelně půsty vždy v pátek. A v některých svátečních dnech, nebo částech roku, například okolo Velikonoc, drželi předkové půst ještě delší dobu. Podle křesťanů je uskromnění se v jídle jako pokání za spáchané hříchy. Půst však svědčí nejen duši, ale i našemu tělu. Při půstu lidské tělo zjevně hubne. Ztrácí se nejen celkový tělesný tuk, ale i tuk, který je uložený v oblasti pasu.
Další významné vlivy půstu na lidské zdraví
· Výrazně se snižuje krevní tlak.
· V krvi klesá hladina proteinu IGF-1, který, je-li obsažen ve vyšší míře, způsobuje předčasné stárnutí.
· V krvi ubývají tuky, ale i cholesterol.
· V krvi dochází k poklesu takzvaného C-reaktivního proteinu. Je-li v krvi obsažen, může znamenat nebezpečné zánětlivé procesy v těle.
Pozitivní účinky půstu bývají výrazné hlavně u lidí, u kterých je zaznamenáno větší riziko civilizačních chorob, jako je například:
· rakovina
· onemocnění oběhového systému
· infarktu myokardu
· mozkové mrtvice
Krátkodobé půsty jsou pro lidský organismus nejen bezpečné. Jsou také ale velice účinné
· v redukci váhy
· v omezení rizik spojených se stárnutím
· jako prevence chorob vyššího věku
Půst vždy byl a je jako psychická i tělesná očista. Ve východních náboženstvích je půst nezbytnou součástí života.
Je vlastně určitým druhem hladovky, ale je zaměřený spíše na pročištění organismu. Půst také v rozličných náboženstvích neznamená jen a pouze odříkání jídla a alkoholu, ale půstem se dociluje celkového zklidnění, určitého zastavení se a vyčkávání.