V lázních lze objednat v rámci běžného pobytu nejrůznější procedury. Mohou to být perličkové a bylinné koupele, masáže, lymfodrenáž, baňkování, lávové kameny, elektroléčba, infrasauna, inhalace, pitná kúra a mnohé další.
Jednou z nejoblíbenějších jsou rašelinové zábaly a koupele. Koupel si můžete připravit i sami doma, postačí k tomu pouze speciální koupelová rašelina. Je rozemletá na jemný prášek a lze ji po ukončení procedury bezpečně vypustit do domovního odpadu. Tato specifická hmota má jedinečné účinky antibakteriální, antioxidační, regenerační, účinkuje dokonce jako prevence proti proleženinám a pomáhá urychlit hojení řezných ran.
Postup při aplikaci
Nejprve vysypeme obsah sáčku balené rašelinové koupele do prázdné vany zbavené saponátů a nečistot. Smícháme rašelinu s vodou tak, aby měla teplotu lidského těla, tedy přibližně 37 stupňů. Koupelna by neměla být příliš chladná, dbáme na to, aby lázeň probíhala ve vyhřáté místnosti na běžnou pokojovou teplotu kolem 23 stupňů.
Ponoříme celé tělo do teplé směsi na 20 minut. Rašelina obsahuje tzv. huminové kyseliny a ty blahodárně působí na prokrvení pokožky. Vstřebávají se do organismu a vyživují jej minerálními prvky. Zároveň dochází k prohřátí pokožky a kloubů. Pro zvýšení účinnosti můžeme přidat lázeňskou minerální sůl nebo vázaný krystalický hořčík.
Po ukončení procedury se důkladně osprchujeme a na půl hodiny ulehneme na lůžko pod přikrývku. Tento krok nezanedbáváme, je naprosto zásadní, neboť v průběhu odpočinku na lůžku dochází k látkové přeměně působících složek z koupele a organismus se po tuto dobu regeneruje. Proceduru se doporučuje provádět před usnutím, spánek celý regenerační proces urychlí.
Kromě rašeliny jsou vynikající léčebnou kúrou také samostatné solné koupele spojené s inhalační kúrou. Pro tyto účely napustíme vanu vodou o teplotě mezi 40 a 50 stupni a do vody vsypeme speciální jodizované soli s vysokým obsahem minerálních látek. Sůl se při vyšší teplotě odpařuje a blahodárně působí i na dýchací cesty, čímž simuluje pobyt u moře.